NavigationČeská verze

1985 - Vznik Tyrkysu

Skupina TYRKYS vznikla v roce 1985 jako Bluegrassová kapela, která se později zaměřila především na vlastní tvorbu žánrově zaměřenou již více na Newgrass a Country. L-R Hamty Martin Choroš Luboš Shellin a Lujdži V té době skupina patřila mezi tehdejší československou špičku v daném žánru. Asi největším úspěchem bylo získání prvenství ve finále celostátního festivalu Porta v Plzni v roce 1988. L-R Slávek Mirek Martin Petr Choroš a Miloš Skupina TYRKYS se však v roce 1989 na pár let rozpadla.


1996 - Nový Tyrkys

Nový TYRKYS se objevil na scéně až v roce 1996, když Martin a Luboš ( mimochodem zakládající členové skupiny již v roce 1985 ) oslovili další dva muzikanty z tehdy rozpadlé skupiny Grassquartet. Byli to Gustav a David Nekola. TYRKYS se na začátku zaměřil nejen na převzatou tvorbu z oblasti moderního Country, ale rovněž na skladby z jiných žánrů jako jsou Rock, Oldies i Pop. Snaha byla i o vlastní tvorbu. L-R Martin Luboš Gustav a David

1998 - změny v obsazení

V roce 1998 odešel David Nekola a nahradil ho Erik Vymazal. Ten setrval ve skupině pouhý rok. Koncem roku 1999 příchází Mojmír Přikryl. TYRKYS tehdy ve složení Martin, Luboš, Gustav a Mojmír hrál po celé České republice ale i v zahraničí ( Německo, Rakousko, Belgie, Polsko atd. ). V roce 2006 odchází Gustav Žídek za splněním si svého snu - opět hrát vlastní muziku. V té době se na postu akustického kytaristy vystřídalo několik muzikantů až do roku 2008, kdy se do skupiny vrací Erik Vymazal.

Rok 2006 - po současnost

L-R Martin Luboš Gustav a David A v tomto složení hraje TYRKYS dodnes. Repertoár skupiny je nyní zaměřen především na tzv. covery všech hudebních směrů a to co v nejlepší kvalitě. Je to tedy jen otázka času, kdy i Vy TYRKYS uvidíte a uslyšíte.