Historie

Rok 1985 – Založení kapely Tyrkys

Skupina TYRKYS vznikla v roce 1985 jako Bluegrassová kapela, která se později zaměřila především na vlastní tvorbu žánrově zaměřenou již více na Newgrass a Country. V té době skupina patřila mezi tehdejší československou špičku v daném žánru. Jeden z největších úspěchů bylo získání prvenství ve finále celostátního festivalu Porta v Plzni v roce 1988. Skupina TYRKYS se však v roce 1989 na pár let rozpadla.

 


Rok 1996 – Nový Tyrkys

Nový TYRKYS se objevil na scéně až v roce 1996, když Martin a Luboš (zakládající členové skupiny již z roku 1985) oslovili další dva muzikanty z tehdy rozpadlé skupiny Grassquartet Gustava Žídka a Davida Nekolu. TYRKYS se na začátku zaměřil nejen na převzatou tvorbu z oblasti moderního Country, ale rovněž na skladby z jiných žánrů jako jsou Rock, Oldies i Pop. Snaha byla i o vlastní tvorbu.


Rok 1998 – Změny v obsazení

V roce 1998 odešel David Nekola a nahradil ho Erik Vymazal, který setrval ve skupině pouhý rok. Koncem roku 1999 ho zastupuje Mojmír Přikryl. TYRKYS tedy dál pokračoval ve složení Martin, Luboš, Gustav a Mojmír a takto hrál nejen po celé České republice ale i v zahraničí (Německo, Rakousko, Belgie, Polsko atd.). V roce 2006 odchází Gustav Žídek za splněním si svého snu – opět hrát vlastní muziku. V té době se na postu akustického kytaristy vystřídalo několik muzikantů až do roku 2008, kdy se do skupiny vrací Erik Vymazal.

 


Rok 2011 – Změny pokračují

Přichází další změna v sestavě. Tentokrát do kapely přichází kytarista Tomáš Jochec. Tomáš není v kapele žádným nováčkem. Již hostoval v kapele v předchozích letech, od roku 2011 se ale stává stálým a plnohodnotným členem. Jeho píle, talent a cit pro to nejlepší vybavení kapele dodalo sebevědomí, že výkon a zvuk nesoucí se sály koncertních síní bude vždy kvalitní. Výborný kytarista, zpěvák a kvalitní nástroje – to je charakteristika nově příchozí posily.

 


Rok 2016 – Nový člen kapely Tyrkys

Do roku 2015 ještě pár malých úprav v obsazení kapely bylo. Na začátku roku 2016 ovšem do kapely přichází nový člen Vojtěch Michalíček, finalista soutěže Československo má talent. Ten do kapely přinesl mladistvý vítr a Tyrkys tak opět získal stabilitu a muzikantskou sílu.

 

Martin, Mojmír, Tomáš a Vojtěch. V tomto složení hraje TYRKYS dodnes. Repertoár skupiny je nyní zaměřen především na covery všech hudebních žánrů a to co v nejlepší kvalitě. Je tedy jen otázka času, kdy TYRKYS uvidíte a uslyšíte i Vy!